Українську мову та культуру вивчають у 30 країнах понад 160 осередків українських та кримськотатарських студій. Про це свідчить дослідження Українського інституту.

Ці студії переважно займаються викладанням та академічними дослідженнями у сферах лінгвістики, історії, культури, релігії. 82% українських студій діють при державних освітніх закладах або дослідницьких центрах, 13% – при приватних.

Осередки кримськотатарських студій зазвичай носять лінгвістичний і тюркологічний характер, а також часто не вписані в українознавчий контекст.

Українські студії практично не представлені в країнах Африки, Латинської Америки, Південно-Східної Азії, а їхнє функціонування нерідко потерпає від браку ресурсів, стабільної зацікавленості студентів та підтримки самої України, через що деякі були вимушені закритися або обмежити амбітність своєї діяльності.

Щодо українських студій в інших країнах:

  • у Сполучених Штатах Америки вони складаються з загалом близько 20 університетських осередків україністики;
  • у Канаді представлені у восьми університетах південних провінцій;
  • у Великій Британії українські студії є нечисельними у плані кількості осередків, однак потужними та зосередженими в давніх університетських центрах;
  • у Південно-Західній Європі (Франція, Італія, Іспанія, Португалія) українські студії розвинуті порівняно слабко навіть у країнах з помітною українською діаспорою (в Португалії, приміром, взагалі відсутні), а в університетах та в аналітичних центрах в регіональних та славістичних студіях панує русистика.
  • Близько 20 студій – в Німеччині, в Австрії та Швейцарії – по дві активні студії.

У дослідженні зазначається, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну різко зріс інтерес до українських студій у закордонних університетах та аналітичних центрах. У багатьох західних університетах збільшилась кількість першокурсників, які обрали для вивчення українську, було анонсовані нові навчальні курси про Україну, почали відкриватися нові осередки.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Раніше Український інститут створив інтерактивну мапу, де розміщені українські та кримськотатарські студії за кордоном. Тепер також ця мапа доступна й англійською мовою. 

 

Україністика викликає інтерес у світі
Догори