Багато хто з нас чув, що є шрифт Брайля. А що ми знаємо про винахід і винахідника?

Шрифт Брайля — тактильний рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору. Розробив його француз Луїс Брайль. За основу свого шрифту взяв «нічний шрифт» капітана артилерії Шарля Барбьє, який використовувався військовими того часу для читання донесень в темряві. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Брайль використав порядок букв латинського алфавіту. Для позначення перших букв алфавіту використовують верхні й середні крапки шести крапок. Для позначення наступних букв додається нижня крапка ліворуч, потім ліворуч і праворуч, потім праворуч. Цими ж знаками позначаються і букви українського алфавіту з додаванням спеціальних знаків. Різні комбінації шести крапок дають можливість позначати також цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки.

Луї було всього 15 років, коли він винайшов цей шрифт, який використовується з 1824 року і понині. Першою книгою, повністю надрукованою шрифтом Брайля, була “Історія Франції”, видана в 1837 році.

Причиною винахідливості Луї Брайля стала трагедія, що сталася з ним ще у трьохрічному віці. Луї поранився шевським шилом у майстерні свого батька, що призвело до проникнення інфекції і запалення очей. У першій половині 19-го століття лікарі ще не могли лікувати подібні недуги, тому Брайль втратив зір, але бажання жити і допомагати іншим людям, які опинилися у схожому з ним складному становищі, – приклад людяності і самовідданості.

Нині існує багато способів застосування технології шрифту Брайля, окрім простого читання. Наприклад, компанія “Ford” створила інтелектуальне смарт-вікно. З його допомогою люди із порушеннями зору зможуть візуалізувати пейзажі, що пропливають повз них, через дотик. Пристрій, який отримав назву Feel The View, має кнопку, натиснувши яку, користувач робить панорамний знімок. Потім фото, тільки монохромне, проєктується на скло. Кожному відтінку сірого відповідає вібрація певної інтенсивності.

У 2008 році дизайнер Чю Лі з китайського підрозділу компанії “Samsung” розробив перший у світі фотоапарат для сліпих. На Touch Sight є гнучкий тактильний дисплей Брайля, що відображає графічну інформацію у рельєфно-точковому вигляді. Фотокамера дуже проста у використанні завдяки функції, яка записує сигнальний звук при фотографуванні. Звукові маркери допомагають людям з обмеженим зором переглядати, сортувати і обмінюватися фотографіями.

У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН постановила, що щорічно 4 січня відзначатимуть Всесвітній день азбуки Брайля з тим, щоб підвищити обізнаність про значення азбуки для реалізації прав людини сліпих і слабозорих людей.

Шрифт Брайля: світ на дотик
Догори